www.maisonshalom.org

Anděl z Burundi – Maggy Barankitse – přijede do Mikulova

 Mikulov – Mikulov bude poctěn návštěvou úžasné ženy, Marguerite „Maggy“ Barankitse, která v roce 2008 získala ocenění Opus udělované za mimořádný přínos v oblasti humanitární péče.

Maggy Barankitse zavítá tento týden do Evropy a díky iniciativě Tima Hoggarda, lektora English Clubu Mikulov, se s touto inspirativní ženou mohou setkat i lidé v České republice. Právě v mikulovské knihovně, při které English Club funguje, se africká žena podělí v pátek 6. června o svůj životní příběh. „Maggy je žena, která byla svědkem nepředstavitelné události, která navždy změnila její život. V roce 1993 pracovala pro katolického biskupa ve městě Ruyigi ve východní Burundi v Africe, když etničtí Tutsiové zaútočili na biskupskou rezidenci a zabili před jejíma očima dvaasedmdesát Hutů. Uprostřed chaosu se Maggy podařilo zachránit pětadvacet dětí a poháněna nadějí a vírou zřídila Maison Shalom neboli „Dům míru“, který poskytl těmto dětem útočiště a domov,“ řekla Ilona Salajková, ředitelka mikulovské knihovny.

Během mnohaleté genocidy počet sirotků v Burundi rostl a do současné doby se Maison Shalom postaral o více než třicet tisíc dětí, mladých lidí a rodin. Maggy spolupracuje na výstavbě „dětských vesniček“, což je asi pět set malých domů po celé zemi. Tyto domy mají poskytovat dětem podporu, péči a následně i včlenění do společnosti, získání milujících rodin.  V roce 2008 se nadaci Maison Shalom podařilo otevřít nemocnici v Burundi, která poskytuje péči pacientům z celé země.

Evropská cesta Maggy Barankitse začne ve Vídni, setká se s žáky základní školy v rakouském Poysdorfu, kteří společně se svým učitelem Timem Hoggardem uspořádali sbírku na vybudování vodovodního potrubí v Burundi. V Mikulově míní Maggy strávit dva dny. Při svém hektickém způsobu života a náročné práci zde chce načerpat energii. V pátek 6. června v podvečer vystoupá na Svatý kopeček. „Všichni, kteří ji chtějí doprovodit, se k nám mohou přidat. Sraz bude v 17.30 u domu spisovatelů na začátku křížové cesty,“ zve Ilona Salajková, ředitelka Městské knihovny.  „Lidé si s sebou mohou vzít i svíčky, které pak společně zapálíme v kapli svatého Šebestiána na samém vrcholu,“ dodala. O své práci a životě v Burundi a cílech Maison Shalom pak bude Maggy Barankitse vyprávět v literárním klubu Městské knihovny od 19 hodin.

Jitka Sobotková

foto: igihe.bi
foto: igihe.bi

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Kde se dá živě nebo ze záznamu sledovat hokej

Pro posílení popularity ledního hokeje se nabízí jeho sledování pomocí streamovací služby. Je tak možnost …