Ambiciózní plán modernizace centra Mikulova si vyžádá stovky milionů korun

Mikulov – Mikulov čeká rozsáhlá revitalizace historického centra. Zatím je vše na papíře. Čtyři studie od renomovaných architektonických studií se sešly na radnici již v loňském létě. Nyní jsou vizualizace a dokumenty na webových stránkách města k dispozici i široké veřejnosti a v březnu plánuje radnice uspořádat velkou prezentaci a diskusi s tvůrci jednotlivých studií.

Velmi ambiciózní plán modernizace centra Mikulova si vyžádá stovky milionů korun a bude se řešit několik let po etapách. Na myšlenku proměny památkově chráněného centra Mikulova přivedli starostu Rostislava Koštiala architekti a urbanisté, se kterými už osm let jedná. „Často se bavíme o tom, že Náměstí má několik vážných nedostatků, které by bylo potřeba odstranit ucelenou koncepcí. Řešit by se měl i prostor křižovatky na ulici Pavlovská, Česká a Brněnská v návaznosti na vjezd do Kostelního náměstí. Stejně tak prostranství bývalého Dobytčího trhu až po parkoviště na ulici Komenského, kde začíná bývalé židovské ghetto,“ objasnil koncepci starosta.

Dalším impulsem k revitalizaci Náměstí byly i hlasy řady Mikulovanů, kteří poukazovali na to, že se v centru neopravují chodníky. „S bývalým místostarostou jsme se roky bavili o tom, jestli na Náměstí opravit ten či onen chodník. A já mu vždy říkal, že musíme vše řešit komplexně. Že musíme nejdřív vědět, jak to má celé vypadat, a pak teprve opravovat,“ řekl starosta. To vše vyústilo v intenzivnější spolupráci s architekty a nyní má město v rukou čtyři návrhy budoucí podoby centra města.

Po veřejné diskusi, k níž zasedne radnice, komise strategického plánování, stavební komise, architekti, zastupitelé i obyvatelé, by mělo v první polovině letošního roku padnout rozhodnutí, jakým směrem se práce posunou. „Nevím, která ze studií může vyhrát. Mě osobně oslovila nejvíce ta s řešením Dobytčího trhu, kde je v návrhu Vinná ulička,“ svěřil se Rostislav Koštial. Zároveň nastínil možný zdroj financování tohoto rozsáhlého stomilionového projektu: „Intenzivně vyjednáváme s Jihomoravským krajem a hledáme zdroje z evropských dotací.“

To, kdy by mohla být rekonstrukce hotová, si netroufá odhadnout. „Jsme na začátku. Letos bude důležité, aby zastupitelé vůbec proměnu schválili, vybrali jsme jeden z návrhů a začali vše projekčně připravovat,“ dodal starosta.

Koncepční rekonstrukce Náměstí je odvážný a velkolepý počin, ale Mikulov po něm už roky volá. Tvář města se tím zásadně změní. Samotná realizace však potrvá několik volebních období. „Modernizace historického centra je ambiciózní cíl, ale nepovažuji ho za nesplnitelný, a Mikulov si ho rozhodně zaslouží,“ říká starosta města Rostislav Koštial.

js

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Přeshraniční pronásledování bylo úspěšné

BŘECLAVSKO: Ujíždějící cizinec skončil v nemocnici. V pondělí odpoledne jsme přijali informace o vozidle, které odmítá …