foto:www.muzeumbv.cz

Adventní inspirace podesáté zaplní břeclavskou synagogu

BŘECLAV – Chápání adventního času v jeho prvotním významu důležitého liturgického údobí církevního roku v posledních desetiletích z našich myslí téměř vymizelo.

Ale i když se mnozí z nás po čtyři předvánoční neděle na původní náplň adventního období nerozpomenou, přetrvává v naší kultuře řada adventních zvyků, symbolů a svátků, které nám přinášejí nejeden okamžik tiché radosti – křehká krása „barborek“ ve váze, mikulášská nadílka, zapalování adventních svíček na věnec či vůně tradičního vánočního cukroví. Zůstává však naštěstí i vůle a chuť konat dobré skutky a přispívat na dobročinné účely.

V sobotu 29. listopadu Městské muzeum a galerie Břeclav v prostorách břeclavské synagogy již po desáté připravuje předvánoční Adventní inspiraci v synagoze. Celá jedna dekáda úspěšné spolupráce s Oblastní charitou Břeclav dává této akci duchovní smysl nadcházejícího období adventu.

Letos, po návratu z rodičovské dovolené, bude mít znovu hlavní prostor se svými četnými a rozmanitými prodejními výrobky floristka Marie Hynková z Charvátské Nové Vsi. Návštěvníci se budou moci po celou dobu trvání akce seznamovat i s jejími technologiemi a aranžérskými postupy. Vedle tradiční nabídky – stánku se sortimentem ručně zhotovených svíček a dalších výrobků klientů Chráněné dílny ze Znojma, horňácké medoviny z Velké nad Veličkou, figurek z kukuřičného šustí, ozdob z vizovického těsta, skleněných šperků a svíček z včelího vosku – bude nově v nabídce i keramika, drátování i výrobky zhotovené drháním či háčkováním. Kromě tradičního zdobeného perníku, jenž se u nás zhotovuje od 18. století, nebude chybět ani reliéfní staročeský dekorativní perník. Tato nejstarší forma českého perníku má základy v 16. století a dle původní receptury ji zhotovuje Anna Búřilová z Hodonína. Nově se představí i ruční výroba mýdel.

Pro slavnostní 10. ročník adventní akce je připraven i rozsáhlejší kulturní program. V 9.30 zazní fanfáry žesťů, potom následuje vystoupení folklorního kroužku při MŠ Hřbitovní Stará Břeclav, ve 13.45 se v synagoze představí Big band ZUŠ Břeclav pod vedením Emila Čapky a následovat bude program cimbálové muziky  Rosénka z Charvátské Nové Vsi. Pro malé návštěvníky, kteří si budou chtít vyzkoušet vlastní dovednost při tvorbě vánočních dekorací a zdobení perníčků, je připravena tradiční dětská vánoční dílna ve spolupráci s SVČ Duhovka. Až do závěrečné 16 hodiny budou vánoční náladu dotvářet i koledy v klavírní úpravě Štěpána Káni.

Veškerý výtěžek z dobrovolného vstupného a charitativního prodeje opět bude věnován na potřeby Charitní ošetřovatelské a pečovatelské služby Břeclav.

Alena Káňová

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Tváře Břeclavi: Obchvat města aktuálně, rekonstrukce mostu Poštorná

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav / úterý 20.2.2024 / 17:00 Srdečně zveme na další diskuzní …