il.foto

Ad. Sběrny zákaz plateb v hotovosti obcházejí tím, že vypíšou směnku a hned ji zákazníkovi proplatí.

Dva názory z facebooku na zákaz proplácení peněz v hotovosti ve sběrnách:
Sběrny zákaz plateb v hotovosti obcházejí tím, že vypíšou směnku a hned ji zákazníkovi proplatí.
Moje postřehy na glosu (Čtenář glos E. B.):
Potkal sem onehdy známého, který provozuje už 20 let sběrnu. Ptal jsem se ho, jestli mi za šrot zaplatí hotově. Prohlásil, že to není problém, ale že si strhne 20%.
To mě nepřekvapuje, když jsem to viděl v televizi, pomyslel jsem si: oni něco vymyslí. A taky že ano. Napadají mě dvě věci. Zaprvé: je to typická švejkovina? Něco co je naší národní povaze blízké, pokud něco jako národní povaha existuje? Způsob obrany proti idiocii moci a bezmoci vlastní oponovat něčemu s čímž nesouhlasím, ale nemohu proti tomu nic dělat? „Ať si nařizují, co chtějí, my si stejně uděláme, co potřebujeme. A ještě se jim budeme smát.“ Odtud smějící se bestie? Druhá věc je, že to ukazuje na absenci morálního zákona. Za prvé: Okapy se prostě nekradou a za druhé: já je nemůžu vykupovat jako šrot, zvláště od jedné a téže osoby poněkolikáté za sebou. A tato absence přirozeného uvažování (která je mimo jiné pregnantně v „nepokradeš“ ale na to už taky zapomínáme, co je desatero…) vyvolává potřebu kontroly a vymýšlení zákonů, které při absenci „nepokradeš“ mají jedinou možnou budoucnost: být obejity lumpy a nesmyslně dopadat na ty poctivé. Nehledě na zvýšení administrativy a na prohlubování neúcty k právu a spravedlnosti („stejně se to nedodržuje“). Což je vždy škodlivá věc a roztáčí spirálu dalších zákazů a jejich porušování. Domnívám se, že do stejné kategorie patří i registrační pokladny.

Čtenář glos V. U. mi napsal k zákazu výkupu kovů za hotové:
Není-li policie a justice schopna chránit (obecně) něčí majetek, chytat a trestat zločince, postihneme svým opatřením všechny, kterých se daná problematika týká. Na pováženou je pak i to, že zmíněný legislativní zmetek vyprodukovalo MŽP a zdůvodnilo jej, jako „že brání kriminalitě“. Proč takhle nešikovně brání kriminalitě právě rezort MŽP, zřejmě navíc bez „mezirezortní“ konzultace s dalšími zainteresovanými, je mi dost záhadou. Taky to podle toho dopadlo.
Pracuji více jak 20 let v malé obchodní firmě a každý problém, který se vyskytne, musíme řešit (a vyřešit). Proto mne okamžitě po spuštění mediální masáže o nově platícím opatření proti „skupině obyvatel, kteří se živí odevzdáváním kovů do sběren“ napadlo, že se určitě vyskytne někdo, kdo bude na svůj účet inkasovat peníze a bude je, pochopitelně nikoliv nezištně, vyplácet těm, kteří kovy do výkupen nosí. Ať už kradené nebo někde legálně získané. Skutečnost, že tím zprostředkovatelem bude přímo zaměstnanec nebo majitel sběrny, je už jen zjednodušený nebo vylepšený model.
Za tristní až alarmující tedy považuji hlavně skutečnost, že to před vypuštěním oné legislativní normy do života nenapadlo nikoho z týmu předkladatelů nebo oponentů. A pokud napadlo, že to nebylo včas a kvalitně reflektováno. Tady snad ani nemohlo jít o nějaký lobbing zprostředkovatelů plateb, jako spíš o totální blbing příslušného úřednictva.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Břeclavská diskuzní štafeta s Lenkou Zlámalovou

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav pátek 24.9.2021 / 17:00  V Malém sále se uskuteční odložená …