Zcela nečitelná Liga dorostu. Co přinese staronová soutěž?

Martin Voltr

Jestli v některé z mládežnických soutěží nejsou pro příští ročník rozdané karty ani trochu jasně, pak je to Liga dorostu. Vznikla totiž jako staronový druhý stupeň mezi extraligou a regionální ligou. Podívejte se na její formát a rozlosování.

Do ligy přímo spadlo šest celků z loňské nejvyšší soutěže. Zejména Havířov dlouho vzdoroval, naopak PZ Kladno prošlo celým ročníkem zcela nedůstojně, když ze 38 utkání získalo pouhý bod. V baráži extraligisté své pozice udrželi.

Druhou, větší část příslušníků staronové Ligy dorostu tvoří deset nejlepších celků loňské ligy. Soutěž ovládla Třebíč před polskou reprezentací do šestnácti let, zbývající nadstavbové skupiny vyhrály Náchod a B-tým Karlových Varů. „Postup“ kromě nich připadl i druhým celkům nadstaveb a dvěma nejlepším ze třetích míst.

Ti všichni teď vytvoří konkurenci, mezi níž ani při nejlepším svědomí nemůžeme odhadovat favority a outsidery. Sezonu navíc budou mít ztíženou tím, že nejvyšší soutěž letos opět zeštíhlí, a tak i v té druhé dojde k zesílení kvality.

Liga dorostu má podobný hrací model jako Liga juniorů, ale s několika rozdíly.

Týmy jsou rozděleny do dvou skupin po osmi, v základní části se střetnou čtyřkolově uvnitř skupin a jednou s družstvy druhé skupiny.

Složení skupin Ligy dorostu

Skupina Západ: HC Meteor Třemošná, HC Kobra Praha, PZ Kladno, HC Energie Karlovy Vary „B“, HC Baník Sokolov, HC Náchod, IHC Králové Písek, HC Slovan Ústí nad Labem
Skupina Východ: VHK ROBE Vsetín, Technika Hockey Brno, AZ Heimstaden Havířov, SK Horácká Slavia Třebíč, Polsko U16, HC Lvi Břeclav, HC Chrudim, HCM Warriors Brno

Po 36 kolech poznáme první dva přímo sestupující do regionální ligy – krutý osud čeká osmé celky skupin.

Do play off postoupí pouze první a druhé týmy skupin, a vyřazovací boje budou čítat jen jedno kolo!

Celky se v něm střetnou křížem (první ze Západu proti druhému z Východu a naopak) na tři vítězné zápasy a dva úspěšní postoupí do extraligové baráže.

V té vyzvou skupinovým systémem 19. a 20. tým elitní soutěže.

Stejný formát (jedno kolo křížem na tři vítězné duely) bude mít i play down mezi šestými a sedmými celky skupin.

Poražení sestoupí do regionální ligy, vítězové budou ještě muset do baráže proti dvěma nejlepším z regionální ligy. V baráži budou tradičně slavit první dva týmy.

Polská reprezentační šestnáctka v uplynulé sezoně mohla postoupit do extraligy, nyní jí ale bude tato meta zapovězena. Pokud by se umístila na první či druhé příčce skupiny Východ, pak by do play off šel místo ní třetí v pořadí. Sestupová hrozba se jí však bude týkat stejně jako ostatních.

Karlovarské béčko pochopitelně do extraligy také nemůže, nicméně pokud oproti loňsku nedojde ke změně technických norem, baráže by se mohlo zúčastnit.

Hracími dny základní části Ligy dorostu jsou pátek a neděle, první kolo je na programu 16. září a poslední 5. března. Dva šťastlivce čeká extraligová baráž mezi 24. březnem a 9. dubnem 2023.

 

Rozlosování úvodního týdne LD

Pátek 16. září:
HC Meteor Třemošná – HC Slovan Ústí nad Labem
HC Kobra Praha – HC Baník Sokolov
PZ Kladno – IHC Králové Písek
HC Náchod – HC Energie Karlovy Vary „B“
AZ Heimstaden Havířov – HCM Warriors Brno
Technika Hockey Brno – HC Chrudim
VHK ROBE Vsetín – HC Lvi Břeclav
SK Horácká Slavia Třebíč – Polsko U16

 

Neděle 18. září:
HC Slovan Ústí nad Labem – HC Energie Karlovy Vary „B“
IHC Králové Písek – HC Náchod
HC Baník Sokolov – PZ Kladno
HC Meteor Třemošná – HC Kobra Praha
HCM Warriors Brno – Polsko U16
HC Lvi Břeclav – SK Horácká Slavia Třebíč
HC Chrudim – VHK ROBE Vsetín
AZ Heimstaden Havířov – Technika Hockey Brno

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Fosfa a.s. spustila projekt FAIR PLAY

FosfaSport Vyústěním podpory sportovních klubů z Břeclavi a okolí společností Fosfa bylo založení zastřešujícího projektu FOSFA …