Pondělí , 15 Červenec 2024

Silvestr – oslava konce starého a začátek nového roku

Silvestr patří mezi významné dny, které by rozhodně neměly zůstat opomenuty a zaslouží si také alespoň symbolický přípitek. Největší důvod k napití představuje pro většinu lidí oslava konce starého a začátek nového roku.

K přání všeho nejlepšího se připojuje i Týdeník Břeclavsko.

Z historie:

Dne 31. 12. roku 335 zemřel papež jménem Silvestr I. Byl to 33. papež katolické církve, který vládl přes 21 let a léčil Konstantina Velikého z malomocenství. Za svého života se snažil šířit křesťanství a byl kvůli své víře dokonce perzekuován, ale nakonec ho blahořečili. Svatý Silvestr byl patron dobré úrody a ochránce domácích zvířat. Jeho smrtí skončilo pronásledování křesťanů a začala zlatá éra církve. Touto událostí tedy začaly každoroční oslavy v západní civilizaci. Celosvětově ale začaly oslavy Nového roku oficiálně roku 46 př. n. l., kdy Julius Ceasar založil juliánský kalendář (v ortodoxní církvi tedy začíná Nový rok 14. lednem, tj. 1. leden juliánského kalendáře).

V jednotlivých zemích připadal konec kalendářního roku v různých staletích na různá data. Byl to i 1. březen, 25. březen, 25. prosinec a nebo doba Velikonoc. Začátek církevního roku se zase slaví o první adventní neděli (nejdříve od 27. listopadu a nejpozději do 3. prosince). A současná a současně datovaná silvestrovská noc žije až od 16. století, kdy se ve většině západních křesťanských zemí ustálil gregoriánský kalendář, který přisoudil začátek nového roku (tedy Nový rok) právě na 1. leden.

K začátku nového roku patří také tradice dávat si novoroční předsevzetí. Ta pochází už z 16. století. Nový rok a tedy nový start v lidech odedávna vyvolává pocit, že mají novou šanci ve svém životě něco zlepšit. Dle statistik ale svá předsevzetí lidé většinou neplní.

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Poplatky zaplatí Břeclavané pohodlně již v druhém platebním kiosku

BŘECLAV Už druhý platební kiosek slouží na Městském úřadě Břeclav. Lidé mohou jeho prostřednictvím pohodlně …