Pondělí , 15 Červenec 2024
JUBILEJNÍ BURČÁKOVKY. Burčákové slavnosti v Hustopečích se konaly již podvacáté a jubilejní ročník se i díky přízni počasí opravdu vydařil. V sobotním průvodu se objevil i tento mladý kovboj. Foto: Jaroslav Švach

20. Burčákové slavnosti byly velkolepé

HUSTOPEČE (JaŠ;-jal-) – Prodloužený víkend plný vtipu, recese a smíchu, nabitý programem a hlavně prolitý burčákem – takový mají za sebou Hustopeče. Kulturní vrchol roku Burčákové slavnosti slavily o víkendu dvacáté narozeniny. Celé čtyři dny žily Hustopeče již 20. Burčákovými slavnostmi. Bohatý kulturní program, historický průvod, řemeslný jarmark, velkoplošná obrazovka, 16 mázhauzů, burčákový pas, válení beček, tahání koštýřem, dětská scéna a naprosto zaplněné Dukelské náměstí – s tím se mohl potkat návštěvník Burčákových slavností od čtvrtka 2. října až do neděle 4. října v Hustopečích.

Městská rada v čele s purkmistrem Lubošem Kuchyňkou předala na tyto dny vládu nad městem horenské radě, které předsedal perkmistr Adam Wágner. Historický průvod byl letos velmi pestrý. Kromě různých řemeslných cechů, rytířů, kapel se ho zúčastnili také zástupci  59 měst a obcí Burčákové unie, nesměla chybět horenská rada a městská rada v kočárech a bryčkách. Slavnosti ukončil v neděli takzvaný rekonvalescenční den, kdy už se pouze „vyrovnávala hladinka“ v mázhauzech.

burčákovky

20. Burčákové slavnosti v číslech. Jaké byly?

Prodloužený víkend plný vtipu, recese a smíchu, nabitý programem a hlavně prolitý burčákem – takový mají za sebou Hustopeče. Kulturní vrchol roku Burčákové slavnosti slavily o víkendu dvacáté narozeniny. Jubilejní ročník slavností lámal v mnoha ohledech rekordy.

„Letošní jubilejní Burčákové slavnosti můžeme považovat za rekordní například, co se týče návštěvnosti. Prodalo se zhruba o tři až čtyři tisíce vstupenek více než v loňském roce. Celkovou návštěvnost odhadujeme na 22 tisíc lidí. To je v historii Burčákových slavností rekordní číslo,“ uvedla vedoucí Marketingu a kultury města Hustopeče Dagmar Sedláčková.

Nejvíce letos bezesporu táhla kapela Čechomor, která uzavírala Burčákové slavnosti v sobotu večer. „Tak zaplněné náměstí, myslím, Hustopeče ještě neviděly. Kdo tu byl, tak měl opravdu problém dostat se z místa na místo. Odhadujeme, že na náměstí a v bočních ulicích v tu chvíli mohlo být zhruba pět tisíc lidí,“ dodala Sedláčková.

Burčáku se letos prodalo podle provozovatelů naléváren celkem okolo 25 tisíc litrů. Rozléval se v 16 mázhausech.

Kulaté výročí však letos neslavily jen Burčákové slavnosti samotné, ale i Burčáková unie. Založena byla přesně před 10 lety. Jejího jubilejního zasedání se v sobotu odpoledne zúčastnilo 31 členů a unie tak byla usnášení schopná a mohla přijmout nového člena. Jednohlasně všichni přítomní schválili vstup do Burčákové unie polskému městu Miedzna. Burčáková unie tak už má rovných 60 členů a půl milionu obyvatel.

Na návštěvníky letos čekalo několik novinek. Nejviditelnější byla velkoplošná projekce, na které se promítalo dění na pódiu, ale například i retrospektivní ohlédnutí za uplynulými dvaceti lety Burčákových slavností.

„Další novinku jsme připravili na dětské scéně, kde jsme nově postavili šapitó. Stan, který jednak vytvářel komornější prostředí a jednak chránil před případným deštěm, který se naštěstí nedostavil,“ zmínila Sedláčková.

Letošní novinkou byl i Unijní burčákový sbor, který nazpíval Burčákovou hymnu a během slavností ji pomáhal zpívat i horenské a městské radě. Hymna tak dostala profesionální zvuk. V době průvodu byly také letos nově postaveny bezpečnostní zábrany. Umožnily plynulý průchod průvodu a zajistily bezpečnost diváků.

„Do organizace celého burčákového kolosu jsme letos vnesli nové prvky, znamenaly především důkladnou detailní přípravu a také součinnost profesionálů s dobrovolnými nadšenci, bez nich by se rozhodně Burčákové slavnosti nedaly vůbec uskutečnit. Za to jim patří opravdu velké poděkování,“ uzavřela Sedláčková.

Nejlepší mázhaus podle návštěvníků? Opět Fialka

Pět. Tolik diplomů za nejoblíbenější mázahaus Burčákových slavností už bude mít příští rok doma ve sbírce Stanislav Fiala. Z rukou Horenské rady přebral mázhausník glejt za nejlepší nalévárnu pro rok 2013 letos na Burčákových slavnostech – to bylo jeho čtvrté ocenění v pořadí. A už nyní víme, že stejné pocty se mu dostane i napřesrok. Fialka získala z 16 mázhausů nejvíce hlasů od návštěvníků. Z 376 rovných 87.

„Jinak oproti loňskému roku jsme udělali snad jen to, že jsme pořídili víc masa. Letos jsme měli připraveno na rožeň deset ovcí v průměru 50 kilo jedna, grilovat jsme začali už od čtvrtka. A měli jsme připraveno čtyři tisíce litrů burčáku, šest druhů,“ vyjmenoval Fiala, na co letos nalákal návštěvníky.

V pořadí druhou nejúspěšnější nalévárnu nechal Fiala za sebou s náskokem více než 40 hlasů. Mázhaus Zdeňka Konečného ve dvoře domu Delta získal 45 hlasů návštěvníků a celkové druhé místo.

Jako třetí nejlepší skončil mázhaus U Benešů Miroslava Trčky s 39 hlasy a na bramborové příčce se umístil mázhaus U Medňanských Břetislava Medňanského.

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Poplatky zaplatí Břeclavané pohodlně již v druhém platebním kiosku

BŘECLAV Už druhý platební kiosek slouží na Městském úřadě Břeclav. Lidé mohou jeho prostřednictvím pohodlně …